Akciové letáky IKEA

IKEA

Spoločnosť IKEA založil Ingvar Kamprad v roku 1943. Z malej švédskej firmy, ktorá zasielala tovar na objednávku z katalógu, vyrástla celosvetová značka bytového zariadenia, ktorú si obľúbilo mnoho ľudí. Zoznámte sa s príbehom IKEA od našich koreňov až po dnešok a zistite viac o našej snahe o pozitívny vplyv na ľudí a planétu.

História

V súčasnosti IKEA nájdete v miliónoch domácností po celom svete, ale každý úspešný príbeh sa niekde začal. Vedeli ste, že IKEA bola kedysi malý obchod v Älmhulte, dedinke na švédskom vidieku, ktorý predával nábytok cez objednávkový katalóg? A že centrála dizajnu IKEA tu sídli dodnes? Prečítajte si náš príbeh.

Naše korene

Ingvar Kamprad založil IKEA v roku 1943 ako sedemnásťročný a predával drobnosti do domácnosti ako perá, peňaženky a rámy na obrazy. Småland – krajina, kde Ingvar vyrastal – bola drsná a kamenistá. V tých časoch muselo mnoho jej obyvateľov vyžiť z mála a využiť svoje prostriedky čo najlepšie. Preto sú obyvatelia Smålandu známi svojou šetrnosťou, vynaliezavosťou a praktickým prístupom k riešeniu každodenných problémov. Z tohto dedičstva pramení spôsob fungovania a dnešný úspech IKEA.

Vedeli ste, že...?

IKEA je názov zložený z iniciálok zakladateľa Ingvara Kamprada, farmy Elmtaryd, na ktorej vyrastal a neďalekej dediny Agunnaryd.

Katalóg IKEA

Pretože Älmhult – mesto vzniku IKEA – sa nachádza v odľahlej časti Švédska, bolo náročné osloviť potenciálnych zákazníkov vo väčších mestách. To viedlo v roku 1951 k vzniku Katalógu IKEA a Ingvar sa rozhodol, že IKEA bude predávať nábytok za nízke ceny.

Prvý showroom IKEA v Älmhulte

Ceny v prvom Katalógu IKEA boli také nízke, že ľudia najprv pochybovali o kvalite výrobkov. Preto sa Ingvar rozhodol prerobiť starú dielňu v Älmhulte na výstavnú miestnosť, kde si ľudia mohli pred objednaním výrobky pozrieť a vyskúšať.

 „Prečo sú pekné veci vyrobené len pre pár jednotlivcov? Musí existovať spôsob, ako ponúkať funkčné výrobky s pekným dizajnom za nízke ceny.“

– Ingvar Kamprad

 

Ako vzniklo ploché balenie

Distribúcia veľkých kusov nábytku cez poštové objednávky bola nákladná a náročná a výrobky sa často poškodili. V roku 1956 sme dostali nápad odmontovať nohy stola LÖVET, čo viedlo ku konceptu plochého balenia a montáže nábytku zákazníkmi. Dnes sa stôl LÖVET vracia do IKEA pod názvom LÖVBACKEN. Malý stôl, ktorý stál pri zrode veľkého nápadu.

 

Máme radi výzvy!

Počas nášho pôsobenia sa najlepšie nápady zrodili z najväčších prekážok a veríme, že právo v tom sme jedineční. V súčasnosti patrí IKEA medzi najznámejšie značky so zariadením do domácnosti na svete. Ak zahrnieme tisícky ľudí zamestnaných u našich dodávateľov, pracuje na realizácii našej vízie „vytvárať lepší každodenný život pre čo najviac ľudí“ približne milión ľudí. A to je len začiatok. Ako zvykol hovoriť Ingvar Kamprad: „Väčšinu vecí ešte zostáva urobiť. Aká krásna budúcnosť

 

Nájdite najbližšiu predajňu IKEA vo svojom okolí!

Značky: ikea katalóg, ikea akcie, nábytok ikea